11 ФАКТІВ ПРО ВАТИКАН, ЯКІ ВІДОМІ НЕ КОЖНОМУ

Ватикан — місце святе й містичне, сповнене історій, легенд, творів мистецтва; хтось дошукується тут секретних кодів і таємниць, а хтось прибуває сюди просто помолитися. Гадаєте, що знаєте про Ватикан усе? Спробуємо перевірити!

1. Скільки людей мешкає у Ватикані?

Населення Ватикану становить 605 чоловік.

2. Скільки з них священиків?

65 меканців Ватикану — миряни; 105 — члени папської Швейцарської гвардії. Решта — це кардинали, єпископи, священики, монахи, монахині.

3. Скільки людей працюють у Ватикані?

Ватикан має свій банк, супермаркет, відділення зв’язку та музеї. Загалом 4 810 осіб працюють у Ватикані. Колись Йоана ХХІІІ, відомого своєю дотепністю та почуттям гумору, запитали, скільки всього людей працює у Ватикані. На що святий відповів: «Гадаю, трохи більше половини».

4. Скільки храмів у самому Ватикані?

Базиліка Святого Петра — головна святиня Ватикану і Католицької Церкви загалом. Окрім неї, Ватикан має ще шість храмів. Церква Сан‑Пеллегріно‑ін‑Ватікано з 1977 р. є ораторієм ватиканської жандармерії. Швейцарська гвардія також має свій храм: це церква свв. Мартина і Севастьяна. Парафіяльною святинею міста‑держави Ватикан є храм св. Анни. Тут пролягає державний кордон Італії та Ватикану. Церква св. Егідія та дві святині на честь св. Стефана Першомученика також розташовані у Ватикані. Перша з них була зруйнована, аби розширити базиліку св. Петра; сьогодні колони та певні елементи споруди прикрашають сакристію собору. За деякими джерелами, церква Санто‑Стефано‑Дельї‑Абіссіні вважається найстарішою на території Ватикану. Сьогодні там звершують літургії александрійського обряду представники Ефіопської Католицької Церкви.

5. Скільки музеїв у Ватикані?

Зазвичай ми говоримо про Музеї Ватикану. Отож, скільки ж музеїв у найменшій країні світу? Насправді музей один, однак до його складу входять численні галереї та колекцій. Зокрема, Ватиканська пінакотека, Музей Піо-Крістіано, Колекція сучасного церковного мистецтва, Музей К’яромонті; музеї етруської та єгипетської цивілізацій Папи Григорія. Загалом у Ватикані 54 галереї, одна з них — Сикстинська капела. У колекції музею понад 70 000 творів мистецтва, 20 000 з них зараз у експозиції. 640 осіб працюють у 40 різних інституціях Ватиканського музею. У палаці св. Карла розташовано кінозал, де відбуваються кіносеанси для Папи та мешканців Ватикану. Аби створити кінозал, необхідно було провести обряд деконсекрації, адже приміщення кінозалу належить до будівлі церкви. Святий Йоан Павло ІІ колись зауважив, що церкви на кінотеатри перетворювали лише у двох місцях в усьому світі — у Ватикані та в СССР.

6. Скільки будинків у Ватикані?

Офіційна кількість споруд невідома. Не надто багато може поміститися на 0, 44 км2 якщо брати до уваги розміри базиліки св. Петра і площу перед нею. Цікаво, що 13 споруд належать Ватиканові, хоча й розташовані навіть на території міста Рима. Це, зокрема, базиліка Санта‑Марія‑Маджоре та Латеранська базиліка; Папська базиліка Санта‑Марія‑дельї‑Анджелі в Ассизі та Кастель Ґандольфо. Отож, відвідуючи ці місця, ви перебуваєте у Ватикані, а не в Італії.

7. Скільки радіостанцій у Ватикані?

Лише одна: «Radio Vaticanа» з його різними каналами. Після реформи Папи Франциска — це частина Секретаріату комунікацій Апостольського Престолу. «Radio Vaticanа» створив Ґульєльмо Марконі, «батько радіо», 1931 року Зараз його можна слухати за допомогою інетернету, 38 різними мовами у 59 країнах. У «Radio Vaticanа» працює 355 чоловік.

8. Скільки каналів телебачення у Ватикані?

Жодного. «Vatican media» висвітлює події за участі Папи, ділячи сигнал з іншими каналами, транслюючи програми в інтернеті та на каналі «YouTube».

9. Скільки років Місту-державі Ватикан?

Ватикан — стосовно молода держава, вона була заснована 11 лютого 1929 року підписанням Ватиканських угод.

10. Базиліка св. Петра — це кафедральний собор Папи?

Насправді, ні. Кафедральний собор Єпископа Рима — Латеранська базиліка, розташована за межами Ватикану, яка завдяки екстратериторіальному статусу перебуває в юрисдикції Апостольського Престолу.

11. Скільки банкоматів у Ватикані?

Один. І щоб ним користуватися, треба знати латину!
Джерело: CREDO

2018-05-19T19:28:22+03:00