МОЛЯЧИСЬ “ОТЧЕ НАШ”, МИ МОЛИМСЯ ЯК ІСУС

Молитва «Отче наш» та ламання Євхаристійного хліба, тобто обряди Причастя, стали темою чергової катехизи Папи Франциска про Святу Месу. Він виголосив її під час загальної аудієнції, що в середу, 14 березня 2018 р., відбулася на площі св.Петра у Ватикані. Ці обряди, як зауважив Святіший Отець, продовжують прославу та благання Євхаристійної молитви спільним проказуванням молитви «Отче наш», а вона не є просто однією з багатьох християнських молитов, але – особливою «молитвою Божих дітей», пише Радіо Ватикану.

«Коли ми молимося, проказуючи “Отче наш”, – пояснив він, – ми молимося так, як молився Ісус. Це молитва, яку звершував Ісус і навчив її нас, коли учні попросили Його: “Учителю, навчи нас молитися так, як Ти молишся”. Й Ісус молився саме так. І це прекрасно: молитися так, як молився Ісус».

Отож, сформовані «Його Божественним навчанням», ми відважуємося звертатися до Бога словами: «Отче». Як пише святий Павло, ніхто не міг би по-сімейному звертатися до Бога «Abbà-Отче», «не народившись від Бога» і «без спонуки Святого Духа». І над цим, за словами Папи, варто замислитися, адже можна зустріти чимало людей, які проказують «Отче наш», але «не знають, що говорять». Бо Він є Отцем, але «чи ти відчуваєш, кажучи “Отче”, що Він є Отцем, твоїм Батьком, Батьком людства? Чи підтримуєш стосунки з цим Батьком?» Коли молимося «Отче наш», ми єднаємося з «Отцем, який нас любить», але відчуття, що ми є Його дітьми, «нам дає Святий Дух».

«Хіба якась молитва може краще приготувати нас до таїнственного сопричастя з Ісусом, ніж та, якої Він нас навчив? Жодна, лише ця», – вів далі Наступник святого Петра. Крім Святої Меси, ми проказуємо цю молитву вранці та ввечері, під час Утрені та Вечірні, й таким чином, синівське наставлення щодо Бога та братерське – щодо ближнього «надають християнську форму нашим дням».

«У Господній молитві, тобто в молитві “Отче наш”, ми просимо про “щоденний хліб”, у якому вбачаємо особливе посилання на Євхаристійний хліб, якого ми потребуємо для того, щоб жити як Божі діти. Просимо також про “відпущення наших боргів” і для того, щоб бути гідними отримати Боже прощення, зобов’язуємося прощати тим, які нас скривдили», – сказав Святіший Отець. Він зазначив, що «це не є легко», і про цю благодать «ми повинні просити» в Бога словами: «Господи, навчи мене прощати так, як Ти простив мені». Врешті, просимо про визволення від лукавого, який відділяє нас від Бога та один від одного.

Папа звернув увагу на те, що ці прохання «дуже придатні для того, щоб приготувати нас до Святого Причастя». І справді, все, про що просимо в молитві «Отче наш», продовжується в молитві священика, який каже: «Визволи нас, Господи, від усякого зла і обдаруй наші часи миром». А своєрідною печаттю цього є обряд миру: призиваємо Христа і дар Його миру — миру, відмінного від того, що походить зі світу, — і просимо, аби Він посприяв зростанню Церкви в єдності та мирі. За цим слідує спеціальний жест. «Передайте один одному знак миру».

«В римському обряді обмін знаком миру, з давніх-давен поставлений перед Причастям, спрямований на Євхаристійне сопричастя. Згідно з пересторогою святого Павла, неможливо причащатися з одного хліба, що робить нас одним Тілом у Христі, не визнавши себе примиреними братерською любов’ю. Христовий мир не може вкоренитися в серці, нездатному жити братерством та відновлювати його після того, як зранило його», – сказав Святіший Отець, наголошуючи, що мир і здатність прощати «нам дає Господь».

Після знаку миру йде «ламання хліба», яке ще в апостольські часи стало назвою «всього Євхаристійного богослужіння». Цей жест, що його Ісус звершив під час Тайної Вечері, став «жестом об’явлення», завдяки якому Апостоли розпізнавали Його після воскресіння. Ламання хліба супроводжується призиванням «Божого Агнця»: цими словами Йоан Предтеча вказав на Ісуса як Того, «Хто гріх світу забирає».

«Біблійний образ агнця говорить про відкуплення. У Євхаристійному хлібі, розламаному за життя світу, молитовне зібрання розпізнає істинного Божого Агнця, тобто Христа Відкупителя, благаючи Його: помилуй нас… даруй нам мир», – сказав Папа. Ці прохання допомагають нам приготуватися до «участі в Єхаристійній трапезі, що є джерелом сопричастя з Богом і ближніми»
Джерело: CREDO: http://credo.pro

2018-03-15T16:41:47+02:00