ПЕРЕХІД НА ЛІТНІЙ ЧАС

 

Переведення годинників на літній час в Україні традиційно відбувається в березні – в останню неділю цього місяця. У 2019 році це станеться в ніч з 30 на 31 березня. Переводять стрілки годинника на літній час в 03:00 на одну годину вперед. Переведення часу на літній у 2019 році здійснюють згідно з постановою Кабінету міністрів України від 13 травня 1996 року № 509. “Про порядок обчислення часу на території України”. Перехід відбудеться по всій країні, крім анексованого Криму та деяких районів Луганської та Донецької областей.

 

 

Історія переходу на літній час

Ідея переходу на літній час вперше була озвучена знаменитим американським політиком, ученим і винахідником Бенджаміном Франкліном під час його перебування на посаді американського посла в Парижі у квітні 1784 року, в есе під назвою “Економічний проект”. Та слід зазначити, що його ідею не взяли до уваги, хоча есе кілька разів передруковували.

До цієї ідеї повернувся через більш ніж через сто років у 1905 британець Вільям Віллет . У своїй статті “Про розтринькування денного світла”. Він запропонував переводити час вперед кожну неділю квітня, і робити зворотний перевід стрілок у вересні. Але до реалізації своєї ідеї не дожив – він помер у 1915 році.

Лише 1916 році, у розпал Першої світової війни, першими до переведення на літній час вдалися Німеччина та Австро -Угорщина. Невдовзі за ними пішли й опоненти — Великобританія і Франція, а також інші європейські країни. Заощадження коштом довших світлих вечорів влітку мали стати підтримкою економіці у важкі воєнні часи.

Коли війну було програно, Німеччина 1919 року відмовилася від літнього часу, який німцям не полюбився. У Франції літній час скасували трьома роками пізніше, після протестів селян. Але вже 1923 року його повернули. Великобританія тим часом була єдиною країною, яка безперервно була вірною переходу на літній час.

Невдовзі після початку Другої світової війни, 1940 року, Німеччина знову повернулася до практики переведення годинників на літній час. Після війни відмовлятися від нього німці спершу не стали. На відміну від багатьох інших країн Європи. Однак 1949 року літній час таки знову скасували — як у західній, так і в східній Німеччині.

Тим часом у США, на батьківщині Бенджаміна Франкліна, із часом ще довго була плутанина. Літній час запровадили ще у Першу світову війну. Діяв він і під час Другої світової, так і називаючись – “war time” (воєнний час). До 1966 року федерального закону, який би регулював питання літнього часу, не існувало. Тому не лише кожен штат мав влітку свій час, але нерідко навіть в межах одного штату влітку діяв різний час.

Після війни у країнах Західної Європи настали часи економічного буму. Відповідно, і про заощадження коштом літнього часу тривалий час ніхто не згадував. Згадали про цей винахід аж 1973 року, коли на континенті настала глибока економічна криза через стрибок цін на нафту. Ситуація була настільки скрутна, що подекуди обмежувався рух автомобілів. Однак, спершу повернути літній час наважилася лише Франція – 1976 року. До 1980 року одна за одною його запровадили всі країни Європейського товариства — попередника ЄС. 1979 року несподівано про перехід на літній час заявила Східна Німеччина, слідом за Західною. Уніфікований перехід на літній час всіх країн ЄС був запроваджений лише 1996 року. Тоді ж щорічний перехід на літній час був затверджений і в Україні — постановою уряду “Про порядок обчислення часу на території України”.

Зміни дати переходу

У європейських країнах протягом багатьох років датою переходу на літній час було 1 квітня, а датою повернення на стандартний час – 1 жовтня. Згодом визнали, що адаптуватися до часових змін зручніше у вихідні дні, тому переведення стрілок годинника перенесли відповідно на останню неділю березня та останню неділю вересня З 1996 р. за рекомендацією Європейської економічної комісії ООН, період дії літнього часу продовжили до останньої неділі жовтня

Поза межами Європи бувають різні традиції щодо дати переходу до літнього часу і назад. У США останнім часом є тенденція розширювати період дії літнього часу на кілька тижнів у порівнянні з європейським варіантом.

Спроба скасування переведення часу в Україні

Двадцятого вересня 2011 року постановою Верховної Ради України було вирішено використовувати в Україні час 3-го часового поясу і не робити щорічних переведень годинників. Вісімнадцятого жовтня, після критичних виступів частини громадськості, Верховна Рада визнала вищезгадану постанову такою, що втратила чинність, та запропонувала Кабінету Міністрів протягом одного місяця внести на розгляд Верховної Ради України проект закону щодо порядку обчислення часу на території України. У постанові не уточнюється, яким має бути цей порядок.

Згодом з’явилися припущення, що в Україні скасують переведення годинників, залишаючи постійним стандартний час другого часового поясу. У 2012 р. цього не зробили, причому наводилися пояснення, що наявність літнього часу буде зручнішою для проведення Євро – 2012 Проте рішення так і не було прийнято у строки, які дозволили б не переходити на літній час у березні 2013 р.

Скасування переведення часу Європарламентом

У вівторок, 26 березня, стало відомо про те, що Європарламент ухвалив рішення про скасування перехід на літній і зимовий час у Євросоюзі, починаючи з 2021 р. За відповідне рішення проголосували 410 євродепутатів, “проти” – 192, ще 51 утримався, повідомляє Reuters. Однак голосування не стане останнім словом у цьому суперечливому питанні, але стане основою для обговорення з країнами ЄС в рамках підготовки остаточного закону. Країни ще мають висловити свої позиції.

Варто нагадати, що раніше Єврокомісія запропонувала відмовитися від переходу на літній і зимовий час вже з цього року. При цьому країни Євросоюзу повинні самостійно вирішувати, на якому часі – літньому або зимовому – вони б хотіли залишатися надалі. Однак країни-члени ЄС закликали надати більше часу для підготовки, щоб уникнути плутанини.

 

2019-03-27T16:55:20+02:00