УНІКАЛЬНИЙ РОЗПИС ХРАМУ У СЕЛІ ВЕРИН

          У селі Верин Львівської області на стінах церкви Архистратига Михаїла можна побачити Небесну Сотню, зокрема першого загиблого на Майдані — Сергія Нігояна, святих у вишиванках, а на стелі зображені сотники УПА й ангели, що грають на українських музичних інструментах. Більше десяти років тому український художник-сюрреаліст Микола Гаврилов зробив зі звичайного храму витвір мистецтва. «Вирішив не тільки рятувати храм від руйнування, а й перетворити його в художній шедевр. Причому відтворити на його стінах не тільки епізоди з Біблії, але і важливі історичні події України. Проте не порушуючи при цьому канони богослов’я», — розповів місцевий священик Василь Говгера. 

        «Купол церкви присвячений покрову Богородиці, яка дбає про церкву, державу та сім’ї. Церкву представляють зокрема Папа Римський Йоан Павло II, митрополит Андрей Шептицький, кардинал Любомир Гузар. Державу — місцеві сотники УПА: Гребенко і Явір, та оунівці Білас і Данилишин. Неподалік, за столом Тайної Вечері, разом з апостолами — блаженні українського народу», — розповіла про незвичайні розписи на стінах храму місцева мешканка Оксана Гусак. 

        Коли художник Микола Гаврилів розмальовував церкву, він намагався не пропустити жодної знакової події в історії України. Зокрема, у Веринській церкві є зображення патріарха Йосипа Сліпого в образі біблійного Йосипа. У вівтарі Гаврилов намалював ангелів, які грають на українських музичних інструментах. На арках зображені 11 чудотворних ікон зі всієї Західної України. Також на стінах храму можна побачити багато елементів українського побуту. «Це не просто красиві євангельські картинки та ілюстрації до Біблії; тут вони в поєднанні з національними та історичними елементами України», — підкреслив автор. «Вони вплітаються в євангельські сюжети, не порушуючи при цьому жодних церковних канонів. Чимало європейських художників доповнювали євангельські сюжети елементами, традиційними для своїх країн. Я хотів показати, що я — український художник, тому додавав елементи народного одягу, побуту, пейзажів тощо. Але від цього євангельські сюжети не змінювалися». 

           Микола Гаврилів намалював сюжет хрещення Руси-України. Поряд із княгинею Ольгою та князем Володимиром Великим зображено Блаженнішого Святослава (Шевчука), а над ними — Небесну Сотню. Художник розмалював стіну під час розстрілів на Майдані. «Не міг не намалювати Героїв Небесної Сотні — Жизневского, Нігояна, Вербицького. Поряд з Ісусом і Героями Небесної Сотні зобразив священиків — вихідців із села Верин, яке назвали “кузнею” священиків», — зазначає художник. За його словами, такий розпис спочатку не був сприйнятий місцевими жителями. «Комусь не подобалося зображення Ющенка, комусь — сотники УПА на стелі. Проте жителі Верина ними пишаються», — сказав художник. В сюжеті «Явлення Христа народу» в образі Йоана Хрестителя митець зобразив Кузьму Скрябіна. «Я не знав, із кого зображати Йоана Хрестителя. Хотів знайти якусь цікаву особистість, когось із відомих людей. І тоді почув, що загинув Кузьма. Його фігура відразу виникла у мене перед очима, і я зрозумів, що саме він має бути зображений на тій стіні», — згадує Гаврилів.

          Зазначається, що після створення незвичайних розписів село стало туристичною перлиною. «Думаю, в Україні зараз немає жодної церкви, яка могла би зрівнятися з Веринською в художньому плані. Розписи схвалили навіть ті єпископи, які сприймали тільки класичні розписи на стінах церкви», — зазначив настоятель місцевої парафії. 
Джерело: CREDO: http://credo.pro/2018/02/200651

2018-02-23T20:26:30+02:00